OGLASILA SE ARIJANA MEMIĆ: BIT ĆE PRAVDE, BOGOM VAM SE KUNEM

Visits: 1656 Today: 1

Arijana Memić, sestra stradalog Dženana u vezi čije je smrti danas izrečena oslobađajuća presuda u slučaju “Zijad Mutap i drugi”, prokmentarisala je danas odluka Suda BiH i najavila da će njena porodica nastaviti ovu borbu.

Arijana je više navrata kazala kako je ovo nepravedna odluka suda, ali da iznad svih postoji jedan sudija i rekla da, kada dođu pred njega, “teško njima za ovoliku nepravdu”.

“Sedam godina crkavamo da dođemo do pravde, ovi ljudi su tu jer postoje dokazi. Ali dok je ovakvih sudija, ovako će nam svima biti. Ali, svaki put kada su nam poturili nogu mi smo bili jači, ali sada poručujemo tek će sada da vide ko smo i šta smo i koliko ima imo snage, a hvala Bogu imamo je”, poručila je Arijana.

Zahvalila se, kako medijima, tako i cjelokupnoj javnosti na praćenju ovog slučaja od samog početka, i zamolila da nastave pratiti ovaj slučaj do kraja – objektivno.

“Javnost molim da ostane uz nas kao i do sada, ovo će biti duga i teška borba jer već jeste ali nema odustajanja, a i kada bismo odustajali – Dženan to ne bi htio”, kaže Arijana.

Na pitanje kako komentirsa to što je Sud BiH, čitajući oslobađajući presudu, medije prozvao kako nisu korektno ozvještavali o ovom slučaju te da su, donekle, pokušali utjecati na tok slučaja, Arijana se pita “da li je Sud BiH korektan?”. piše Klix.

“Oni su (Sud BiH) nekorektni, mi smo išli samo istinom ka cilju i na tome ćemo ostati do kraja. Hvala vama na svemu, bit će pravde za Dženana Bogom vam se kunem”, zaključila je ona.

Danas je izrečena presuda za petero optuženih u predmetu “Zijad Mutap i drugi” koji se vodio pred Sudom Bosne i Hercegovine u vezi sa slučajem smrti Dženana Memića. Optuženi su u prvostepenoj presudi oslobođeni krivice.

Optužnica Tužilaštva Bosne i Hercegovine obuhvatila je Zijada Mutapa, zatim njegovu kćerku Alisu Ramić koja je bila sa Dženanom u noći februara 2016. kada je mladić stradao. Među optuženima bili su i policajci MUP-a KS Hasan Dupovac i Josip Barić te recepcioner hotela “Crystal” Muamer Ožegović.

Bili su optuženi da su djelovali kao organizovana kriminalna grupa sa ciljem prikrivanja dokaza o načinu na koji je Dženan Memić zadobio teške tjelesne povrede opasne po život usljed kojih je preminuo. Zatim su, kako je navodilo Tužilaštvo, prikrivanjem dokaza i počinitelja, fingiranjem dokaza, prikrivanjem činjenica koje su im poznate, poduzimali radnje sa ciljem prikrivanja stvarnog načina na koji je Memić zadobio teške tjelesne povrede opasne po život.

Suđenje je trajalo nešto duže od godinu, a pozvan je veliki broj svjedoka od kojih su mnogi bili zaštićeni svjedoci, a koji su otkrili do sada nepoznate detalje.

Dženan Memić je 8. februara 2016. godine u ilidžanskoj Velikoj aleji zadobio povrede opasne po život od kojih je preminuo sedam dana kasnije u bolnici. Porodica već skoro sedam godina tvrdi da je Dženan ubijen i navodi brojne nelogičnosti u ranijim sudskim postupcima i uviđajnim radnjama. Alisa Ramić (djevojački Mutap) tvrdi da se ne sjeća onoga što se dešavalo kobne noći. Zbog svega su organizovani i brojni protesti koje su građani podržali u značajnoj mjeri.

Podsjećamo, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je ranije ove u slučaju “Memić” pokrenulo i istragu protiv nekoliko osoba za krivično djelo ubistvo i pomaganje počinitelju nakon krivičnog djela. Istraga se vodi protiv bivše glavne kantonalne tužiteljice u Sarajevu Dalide Burzić, Merisa Ćate koji je bio postupajući kantonalni tužioc u predmetu “Memić”, bivšeg komesara sarajevske policije Vahida Ćosića, saobraćajnog vještaka Ševala Kovačevića te više NN osoba.

Memići i njihov pravni zastupnik Ifet Feraget tvrde da Alisa Ramić i visokopozicionirani pojedinci u institucijama prikrivaju stvarne uzroke smrti. Među najodgovornijima za to ističu upravo Burzić koja je suspendovana s pozicije sutkinje Suda Bosne i Hercegovine nakon što je protiv nje pokrenuta istraga. Oštro kritikuju i rad aktuelne glavne kantonalne tužiteljice Sabine Sarajlije. Nezadovoljstvo radom institucija na ovom slučaju je iskazivano protestima u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

Uvjereni da je Dženan ubijen, insistirali su da pravosuđe stradanje istražuje upravo kao ubistvo. Međutim, kantonalno tužilaštvo je to tretiralo kao saobraćajnu nesreću, za koju su optužili Ljubu i Bekriju Seferovića. Bili su optuženi da su kombijem usmrtili Dženana, a onda je uslijedila pravna trakavica.

Prije presuda Kantonalnog suda u Sarajevu i Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, ad hoc tijelo Skupštine Kantona Sarajevo je 2017. utvrdilo da su se desili, kako je navedeno, brojni propusti u istrazi ovog slučaja. Tadašnji predsjednik skupštinske Komisije za sigurnost i u to vrijeme zastupnik vladajuće SDA Elvedin Okerić je naglašavao da je Tužilaštvo Kantona Sarajevo vršilo pritisak na rad ovog tijela. Njegovo formiranje je inicirala zastupnica tada opozicionog SDP-a Segmedina Srna.

Kantonalni sud je dva puta izrekao oslobađajuću presudu Seferovićima. Obje presude je ukinuo Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine, a da bi onda i on 27. jula prošle godine donio oslobađajuću presudu