KADA SE SAUDIJSKA ŽENA UDA ZA STRANCA, DESI SE OVO

Visits: 676 Today: 1

Možda nije znao da će kratki video-klip, sa svadbenog veselja, izazvati nacionalnu debatu na društvenoj mreži koja će dotaknuti socijalnu politiku kraljevine, rasizam i ženska prava.Spot – čiju vjerodostojnost BBC nije mogao da potvrdi – prikazuje muškarce koji plešu u krugu, dok se u pozadini čuju tradicionalne sirijske pjesme, navodno, proslavu vjenčanja saudijske žene i njenog sirijskog izabranika u Medini, u Saudijskoj Arabiji.

Mnogobrojni twittovi

Više od 50.000 ljudi objavilo je twittove sa haštagom “žena iz plemena Harb udaje se za Sirijca u Medini”.Neki su izrazili radost zbog internacionalnog braka:– Ono što se večeras desilo u Medini dobar je primjer stiha iz Kurana: Najugledniji kod Allaha je onaj koji je najpravedniji – glasila je jedna poruka.
Drugi su razmatrali posljedice sklapanja braka sa “strancima”.– Njeno je pravo da se uda za onoga koga izabere, ali neka kasnije ne kuka da su joj suprug i djeca stranci i traži da im se da državljanstvo. Dobro razmislite prije nego što donesete takvu odluku – napisao je jedan korisnik Twittera.
Na osnovu snimka se može zaključiti da je par koji se vjenčao imao blagoslov onih koji su bili na svadbi. Mnogi su im čestitali, podržavajući njihov brak kao sredstvo za borbu protiv rasizma i unapređenje ravnopravnosti žena i muškaraca u Saudijskoj Arabiji.– Najvažnije je da je musliman. Recite “ne” rasizmu. Zakon bi trebalo da bude jednak za muškarce i žene… – glasi jedan twitt.
Neki korisnici Twittera ukazali su na dvostruke aršine kada su u pitanju muškarci i žene.– U redu je da se Saudijac oženi strankinjom, ali je suprotna varijanta zabranjena. Ne biste se toliko bunili da se Saudijac ženi strankinjom.
Brakovi među strancimaU jednom twittu navedeni su primjeri iz vremena Muhammeda a.s. kao dokaz o prihvaćenosti brakova među strancima.

– Bilal bin Raban al Habaši (Prorokov saputnik koji je došao iz zemlje Etiopije) oženio se Halom iz plemena Kurajš (jednog od najuglednijih arapskih plemena). Islam je ukinuo tradiciju neukih i rasistički nastrojenih ljudi, a vi je oživljavate – napisao je student arhitekture iz Saudijske Arabije.
Mnogi Saudijci su izrazili gnjev zbog toga što je haštag uopšte napravljen kako bi se raspravljalo o tako privatnom događaju. Međutim, bilo je i dosta onih koji su iznijeli stav o superiornosti jedne grupe u odnosu na drugu:“Brak je za cijeli život; zato je velika greška što se Saudijka udala za stranca, pogotovo Sirijca.”“Volio bih da je ona posljednja saudijska žena koja se udala za stranca.”
“Ovo nije rasizam. Kad biste imali konja plemenite rase, da li biste ga pustiti na mazgu? Ne, sačuvali biste njegovo poreklo.”Saudijski zakon ne brani brak sa strancima, ali oni koji to urade moraju da se pridržavaju određenih pravila. Na sličan način, proces dobijanja zvanične potvrde često traje u nedogled.Dr Hatun al Fasi, saudijski akademik, rekla je za BBC da se njena rođaka udala za muškarca koji nije Saudijac i da je procedura trajala oko 18 meseci, jer je mladoženja podvrgnut opširnim provjerama. Ona je istakla da djeca iz mješovitih brakova ne dobijaju državljanstvo i da “samo sinovi imaju pravo da traže suaudijsko državljanstvo kada napune 18 godina”.Al Fasi, međutim, dodaje da deca saudijskih žena i očeva stranaca imaju jednak tretman kao saudijska djeca kada su u pitanju obrazovanje i drugi segmenti u društvu.Iako je Ministarstvo pravde odbacilo “nekompatibilno porijeklo” kao legitimni razlog za razvod, sudije po tom osnovu i dalje razvode saudijske žene od nesaudijskih muževa u odsustvu.Sistem starateljstva nad ženama u Saudijskoj Arabiji omogućava rodbini (stričevi, ujaci itd.) da “razvedu” ženu na osnovu činjenice da su se udala za muškarca “drugačijeg porijekla”. U aprilu prošle godine objavljen je snimak u kome jedna žena kaže da je bila prisiljena da se razvede od supruga po tom osnovu, mada su saudijske vlasti to kasnije porekle, tvrdeći da nekompatibilno poreklo nije dovoljan razlog za razvod.

avaz