SAMO DAN PRIJE NEGO ŠTO ĆE PRESELITI NA AHIRET, PROF.DR. SABIRA HADŽOVIĆ, POSJETILA JE EFENDIJU VELIĆA: TRAŽILA HATMA DOVU ZA RODITELJE, A NA KRAJU…

Visits: 911 Today: 2

Poznati sarajevski imam Muhamed efendija Velić na svom Facebook profilu napisao je kako se prvi i posljednji put sreo s ovom profesoricom. Status prenosimo u cjelosti:

– U četvrtak prije podne namaza, pred samu mukabelu, u dijelu džamije gdje klanjaju žene, čekala me je jedna džematlijka. Rekli su mi da me čeka i pokazali mi na nju. Prišao sam joj, a ona se fino predstavila, kazavši da je (prof. dr.) Sabira Hadžović i da je džematlijka ove džamije, tj. Ferhadije, pa eto drago joj je da smo se upoznali, a zbog starosti ne može da dolazi redovno.Kazala je da je došla da uplati zekat i vitre, pa me je zamolila da poklonim hatma dovu u nedjelju, tj. danas, pred dušu njenih roditelja, hatmu koju je sama proučila. Rekao sam da nema problema, proučit ćemo i pokloniti, pa ćemo se aBda vidjeti. Poselamili smo se, prišao sam mihrabu, a ona je ostala na mukabeli i pratila naše učenje. Čuvena profesorica, nekadašnji guverner kantona itd.U petak, dan poslije, došao sam na džumu i mukabelu, koju učimo i tefsirimo sat i dvadeset minuta prije namaza, a na oglasnoj ploči vidio sam smrtovnicu s imenom: prof. dr. Sabira Hadžović. Preselila je noć prije. To je bio naš prvi i posljednji susret.Danas, nakon podne namaza, poklonili smo hatmu koju je ona proučila pred duše svojih roditelja. Na listić i spisak, koji mi je dala, dopisao sam na kraju njeno ime.Uvijek na kraju neko drugi naše ime dopiše.I sve što radimo – sebi radimo.-

Komemoracija će se održati u sutra s početkom u 12 sati u amfiteatru Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Dženaza će se obaviti istog dana na Gradskom groblju Bare u 14.30 sati.Hadžović je rođena u Trebinju 1929. godine. Diplomirala je na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a doktorirala na Farmaceutskom fakultetu u Sarajevu.Postavila je temelje kontrole kvaliteta lijekova u kompaniji Bosnalijek Sarajevu, a zatim je preuzela rukovođenje proizvodnjom lijekova kao tehnička direktorica u čijem djelokrugu su se nalazili i poslovi razvoja odnosno farmaceutskog istraživanja.U periodu od 1990. do 2000. godine obnašala je dužnost dekanese Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Osnovala je i bila dugogodišnja predsjednica Farmaceutskog društva FBiH i Komore magistara farmacije, te pokretač naučnog časopisa Pharmacia.Obnašala je dužnost predsjednice Izvršnog odbora Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca, te članice Upravnog odbora. Bila je predsjednica Upravnog odbora Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, članica Naučnog savjeta Bosnalijeka d. d. i predsjednica Komiteta za standarde ljekovitog i aromatskog bilja na nivou države Bosne i Hercegovine.Hadžović je bila prva poslijeratna guvernerka Kantona Sarajevo. Bila je članica Svjetske lige humanista i predsjednica Odbora za zdravstvo ove organizacije. Aktivno je učestvovala u programu socijalne zaštite, prava i kulturnog prosvješćivanja žena kao predsjednica Udruženja MAK „Bosanka“ i članica Izvršnog odbora „Soroptimist“.

(Hayat / Foto: Arhiva)