Ramiza u ratu izgubila 30 članova porodice: Ukopala sina i muža, još traga za drugim sinom

Visits: 570 Today: 1

U Bosni i Hercegovini se još uvijek traga za više od 7.000 osoba nestalih tokom ratnih dejstava ‘90-ih godina prošlog vijeka.

Ključni problem u rješavanju pitanja nestalih i 25 godina nakon nestanka jeste nedostatak pouzdanih informacija o grobnicama, nedostatak pouzdanih svjedoka, mala količina ekshumiranih i identificiranih posmrtnih ostataka)

Nakon današnjeg sastanka Savjetodavnog odbora Instituta za nestale osobe BiH sa porodicama nestalih osoba u BiH, poručeno je da je jedan od ključnih problema nedostatak političke volje ključnih političkih aktera. Marko Jurišić, predsjedavajući Kolegija direktora Instituta za nestale osobe BiH, govorio je o aktivnostima u proteklom periodu ali i problemima sa kojima se Institut susreće.

-Prošle godine smo izvršili 105 ekshumacija i ekshumirali 97 posmrtni ostataka. Samo 97 posmrtnih ostataka. To nam je najlošiji rezultat otkako je uspostavljen Institut za nestale osobe 2008. godine. Temeljni i ključni razlog je nedostatak političke volje da se ovaj problem riješi. Iz toga proizlaze i svi ostali razlozi, a to je nedostatak relevantnih, pravih informacija o lokacijama grobnica, loša kadrovska, materijalna i tehnička opremljenost Instituta, nedovoljna podrška udruženjima nestalih osoba, politizacija procesa traženja nestalih gdje još uvijek žrtve dijelimo na naše i njihove – pojasnio je Jurišić.

Kako je kazao, “mi još uvijek, jedni od drugih, skrivano informacije o grobnicama”. Poručio je da je oko 80 posto nestalih osoba u BiH riješeno.

-Mi u BiH tražimo još 7.478 nestalih, to je dva puta više nego što traže sve zemlje bivše Jugoslavije traže. Odnos institucija vlasti susjednih zemalja prema procesu traženja je takav da im mi u BiH zavidimo. Pitanje nestalih osoba nije marginalno pitanje nego je to top pitanje, pitanje broj jedan u odnosima određenih zemalja u susjedstvu – rekao je Jurišić.

Izuzetno loša situacija u Šejkovači, mrtvačnici u Modriči i gradskom groblju Sutina

Amir Kulaglić, član Savjetodavnog odbora Instituta za nestale osobe BiH, govorio je o dosadašnjim rezultatima u procesu traženja nestalih osoba kao i prioritete na kojima će se raditi u narednom period te odgovoriti na sva pitanja koja se tiču procesa traženja nestalih osoba.

Kako je kazao, među članovima Savjetodavnog odbora vlada odlučnost da se proces rješavanja sudbine nestalih osoba u BiH unaprijedi i ubrza.

-U prošloj godini obišli smo 11 mrtvačnica i spomen-kosturnica širom BiH, ostala je još samo mrtvačnica u Goraždu. Situacija je različita. Imamo izuzetno tešku i lošu situaciju u identifikacionom centru Šejkovača u Sanskom mostu, mrtvačnici u Modriči i gradskom groblju Sutina u Mostaru gdje su uslovi ispod minimuma nekakvog ljudskog dostojanstva – pojasnio je Kulaglić.

Poručio je da je nedostatak pouzdanih informacija o grobnicama ključni problem u traženju nestalih osoba u BiH.

-Nedostatak pouzdanih svjedoka, mala količina ekshumiranih i identificiranih posmrtnih ostataka. Mislimo da je jedan od ključnih problema nedostatak političke volje ključnih političkih aktera – poručio je Kulaglić.

Porodice žrtava nisu zadovoljne intenzitetom traženja nestalih

Kadefa Rizvanović je tokom ‘90-ih godina ostala bez 20 članova porodice.

-Preko 20 članova porodice izgubila sam padom Srebrenice 1995. godine. Izgubila sam muža, djevera, amidžu, dajdžu, dajdžiće… Ukopani su mi muž, djever, amidža i daidža. Za ostalim tragamo. Što se tiče traženja nestalih, otprilike borbu vode samo porodice. Zatajilo je Tužilaštvo i država. Nismo zadovoljni. Najveći problem je dolazak do informacija i grobnica – kazala je Rizvanović.

Ramiza Gurdić je ‘90-ih godina izgubila oko 30 članova bliže i dalje porodice.

-Izgubila sam muža, dva sina… Godine 2005. ukopala sam sina Mustafu, posmrtne ostatke muža sam našla u Jadru, ukopala sam ga 2010., a od sina Mehrudina sam našla samo pola kostiju. Još tragam za njegovom lobanjom i rukama – ispričala je Gurdić.

Apelovala je na sve institucije da pomognu u traženju i preostalih posmrtnih ostataka njenog drugog sina.

Izvor: Anadolija